Rogowacenie słoneczne – charakterystyka i leczenie
Słońce to źródło witaminy D, antydepresant i ukojenie w trakcie leczenia wielu chorób. Jednak mimo dobroczynnych aspektów wynikających z zażywania kąpieli słonecznych – tak jak w przypadku każdego innego środka medycznego – należy z nim uważać. Łatwo bowiem o przedawkowanie.
Rogowacenie słoneczne
Jest to jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób skóry spowodowana nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Rogowacenie objawia się jako żółtawo-brunatne zmiany skórne w postaci twardego naskórka o suchej, chropowatej powierzchni. Zmiany obserwuje się najczęściej na twarzy, dekolcie, skórze głowy, a także rękach czy podudziach.
Czy rogowacenie słoneczne jest niebezpieczne?
Objawy charakterystyczne dla rogowacenia słonecznego w żadnym wypadku nie powinny być bagatelizowane. Lekceważenie zmian powstałych w wyniku działania czynników zewnętrznych bardzo często prowadzi do raka skóry. W przypadku rogowacenia słonecznego pełny rozwój nowotworu występuje aż u 10-20% osób. Niepozornie wyglądające brązowe plamki mogą świadczyć o początkach rozwoju raka kolczystokomórkowego, podstawnokomókowego, a czasem nawet raków typu Bowena (rak przedinwazyjny, który może przyczynić się do pogłębienia zmian jak również wystąpienia przerzutów).
Metody leczenia rogowacenia słonecznego
Ze względu na szybkość, skuteczność i bezinwazyjność najczęściej polecaną praktyką lekarską jest krioterapia (wymrożenie), o której pisaliśmy już w kontekście usuwanie brodawek. Polega ona na potraktowaniu zmiany niską temperaturą (ciekły azot, podtlenek azotu) o właściwościach niszczącym nieprawidłowe komórki. Powstały wskutek zamrożenia zrogowaciałego naskórka strup odpada samoistnie już po kilku dniach. Krioterapia jest bezbolesna, a po zabiegu nie ma potrzeby rekonwalescencji. Inne metody leczenia rogowacenia słonecznego to np. terapia fotodynamiczna, chirurgiczne usuwanie zmian, czy peeling chemiczny.
Druga, zamiennie stosowana nazwa rogowacenia słonecznego – rogowacenie starcze – często sprawia, że nie bierze się pod uwagę możliwości wystąpienia choroby u osób młodych. Nic bardziej mylnego. Przypadłość ta może dopaść nas bowiem w każdym wieku. Pamiętajmy zatem, aby w razie zauważenia podejrzanych zmian skórnych u siebie czy bliskich od razu reagować.