fbpx

Stulejka - doktorA | Warszawa

Stulejka

Stulejka stanowi jeden z najczęstszych defektów anatomicznych męskich narządów płciowych. Przejawia się ona wrodzonym lub nabytym zwężeniu ujścia napletka, uniemożliwiającym zsunięcie go z żołędzia penisa. Towarzyszący schorzeniu dyskomfort znacznie utrudnia wykonywanie czynności natury seksualnej i higienicznej.

Przyczyny i konsekwencje

Za główne przyczyny problemu uważa się niewłaściwą pielęgnację niemowlęcia, zaniedbanie higieny oraz stany zapalne. Nie można zapomnieć tu również o komplikacjach cukrzycowych.

Leczenie stulejki należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ zbagatelizowana może być źródłem poważnych konsekwencji. Mowa tu o stanach zapalnych, martwicy prącia (uwięzienie napletka w rowku zażołędnym) czy nowotworach. U mężczyzn mogą wystąpić również problemy psychologiczne, a u ich partnerek zwiększa się ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Warto zwrócić uwagę, że u dzieci, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia niemożność zsunięcie napletka jest w pełni normalna. Ingerencja siłowa jest całkowicie wykluczona!

 

Operacja Stulejki

Leczenie

W przypadku dzieci terapia składa się najczęściej z systematycznego ściągania napletka podczas ciepłej kąpieli oraz stosowania maści sterydowej. Przy większym zaawansowaniu stulejki oraz gdy dotyczy ona dorosłych – wykonuje się zabieg operacyjny. Poprzedza go jednak wywiad z pacjentem oraz przeprowadzenie badań fizykalnych, urologicznych i krwi. Ważne jest także odpowiednio wczesne odstawienie antybiotyków i leków rozrzedzających krew oraz wyleczenie ewentualnego stanu zapalnego.

Zabieg wykonuje się najczęściej po znieczuleniu miejscowym i może mieć on dwojaki charakter – plastyki penisa bądź obrzezania. Pierwsza metoda polega na poszerzeniu ujścia napletka poprzez specjalne nacięcia wzdłuż prącia, które należy potem zszyć. Jest to rozwiązanie mniej inwazyjne, ale wiążące się z pewnym prawdopodobieństwem nawrotu problemu. Zdecydowanie skuteczniejszą opcją jest obrzezanie czyli częściowe lub całkowite usunięcie napletka.

Najnowsza metoda leczenia stulejki polega na użyciu automatycznego szwu mechanicznego- tzw. staplera, które zapewnia znakomite efekty kosmetyczne oraz skraca czas zabiegu i gojenia. Anastomat może być używany zarówno do obrzezania całkowitego jak i oszczędzającego część napletaka. 

Po zabiegu

W obu wariantach rekonwalescencja trwa około 2 tygodni, podczas których należy regularnie i zgodnie z otrzymanymi instrukcjami zmieniać opatrunek i przyjmować leki. Istotne jest także powstrzymanie się od aktywności seksualnej na czas miesiąca.

Zabieg poprawia zdrowie oraz samopoczucie mężczyzny, przywracając prawidłowy wygląd i funkcjonalność penisa.

Ze względu na duże ukrwienie narządu – operacja stulejki nie należy do przedsięwzięć prostych. Dlatego w naszym Centrum Medycznym wykonuje dwaj doświadczeni urolodzy – dr Jakub Szaniawski i dr Andrzej Bogdanowicz

Operacja stulejki w Warszawie – Więcej informacji.

Ustawienia

Czcionka
Kontrast