fbpx

Nie lekceważ bólów brzucha | Centrum Medyczne DoktorA

Nie lekceważ bólów brzucha

 

Bóle brzucha należą do najpowszechniejszych dolegliwości, z którymi zmaga się człowiek. Nie warto ich jednak lekceważyć, ponieważ odpowiadać za nie mogą naprawdę poważne problemy zdrowotne. W dzisiejszym artykule przedstawimy niektóre z nich.

 

Zespół jelita nadwrażliwego

Zaczniemy od przewlekłego choroby czynnościowej, określanej niegdyś jako nerwica jelit. Przejawia się przede wszystkim zaburzeniami rytmu wypróżnień, uczuciem ucisku/pełności/”przelewania”, bólami brzucha i wzdęciami. Dolegliwościom towarzyszyć może stolec „owczy” (w formie bobków) lub zawierający śluz.

Rozwiązanie problemu wymaga długotrwałego leczenia. Jego fundamentem jest farmakologia wsparta dietą i unikaniem stresów. Jeżeli nadwrażliwość jest wtórna należy najpierw zdiagnozować i wyeliminować pierwotny stan chorobowy.

 

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Jest to choroba wywoła najczęściej przez infekcje, toksyny, nadużywanie alkoholu, nadmiar kwasu acetylosalicylowego oraz niewydolność nerek/wątroby. Poza – wydawałoby się – niegroźnymi objawami jak bóle, uczucie pełności, wymioty, mdłości czy zgaga, towarzyszy jej krwawienie z układu pokarmowego.

Leczenie opiera się zazwyczaj na farmakologii, odpowiedniej diecie oraz rezygnacji z używek i niektórych leków. Kiedy jednak dochodzi do zapalenia nadżerkowego lub występuje wspomniane krwawienie, niezbędne jest wykonanie gastroskopii w celu zaplanowania leczenia. Warto zwrócić uwagę, że niewłaściwa terapia wiąże się ze znacznym- bo aż ok. 20%-owym – wzrostem ryzyka rozwoju nowotworu.

 

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Wrzodami nazywamy deficyty w błonie śluzowej, wywołujące stany zapalne i martwicę. Pojawienie się ich na żołądku i dwunastnicy to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Odpowiedzialne za nią są bakterie Helicobacter pylori, nałogowe palenie papierosów, powikłania przy przyjmowaniu preparatów NLPZ oraz czynniki genetyczne. W swoim początkowym stadium choroba przebiega bezobjawowa, by z czasem obciążyć pacjenta bólami brzucha, ssaniem w okolicy żołądka, nudnościami, zgagą i wymiotami. Charakterystyczne jest uczucie rozpierania, a także ulga po zjedzeniu niewielkiego posiłku. Pacjentom z takimi objawami zaleca się wykonanie gastroskopii. Zlekceważenie problemu wiązać się może z zagrażającymi życiu powikłaniami – krwotokami, niedrożnością mechaniczną czy przedziurawieniem ściany żołądka.

Efektywne leczenie wymaga regularnego przyjmowania leków, przestrzegania diety (5 posiłków dziennie) i ograniczenia sytuacji stresogennych. Zakażenie eliminuje się za pomocą antybiotyków i preparatów ograniczających wydalanie kwasów żołądkowych.

 

Kamica pęcherzyka żółciowego

Przyczyną silnych bólów może być także kamica żółciowa. Schorzenie charakteryzuje się powstawaniem i zaleganiem w drogach żółciowych kamieni (złożonych najczęściej z cholesterolu, białek i jonów nieorganicznych), które wpływają negatywnie na trawienie. Oprócz bólu (nagłych, skurczowych napadów w okolicy nadbrzusza i prawej łopatki) pojawiają się m.in.: wzdęcia, mdłości, wymioty, brak łaknienia, gorączka i dreszcze. Przewlekły zastój żółci może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – stanów zapalnych i marskości wątroby czy zażółceń skóry. Niebezpiecznymi powikłaniami są również wodniak, zapalenie, a nawet bardzo trudny w leczeniu rak pęcherzyka żółciowego.

Utrzymywanie się dolegliwości przez dłuższa czas wymaga operacyjnego usunięcia kamieni wraz ze złogami!

 

Choroby jelit

Na zakończenie kilka słów o chorobach jelit. Spektrum objawów nie jest tu szczególnie szerokie, ale duża ilość samych schorzeń skutecznie utrudnia diagnozę. Dlatego równie istotny, co przeprowadzenie badań jest wywiad z pacjentem. Dzięki uzyskanym informacjom łatwiej zawęzić krąg potencjalnych schorzeń.

Do podstawowych dolegliwości zaliczamy tu bóle brzucha, niedokrwistość, nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, odwodnienie i niedożywienie. Problemy jelitowe mogą także oddziaływać na zaburzenia neurologiczne, sercowe, nerkowe oraz składu mineralnego kości.

Natomiast najczęściej spotykane choroby to:

  • celiakia, zespół krótkiego jelita, zespół rozrostu bakteryjnego, enteropatia z utratą białka – jelito cienkie,
  • niedokrwienie jelit, choroba Leśniowskiego i Crohna, niedrożność jelit, nadwrażliwość pokarmowe – jelito grube.

 

Najlepszym sposobem na wykluczenie powyższych chorób jest udanie się do specjalisty w celu wykonania badań, o których pisaliśmy przy okazji wcześniejszych artykułów. Mowa tu o gastroskopii i kolonoskopii. Mimo że wywołują wśród pacjentów wiele wątpliwości, stanowią bardzo skuteczne narzędzie oceny przewodu pokarmowego. Ich walory diagnostyczne pozwalają na trafne wykrycie problemu i podjęcie odpowiednio szybkiego leczenia.

W Centrum Medycznym doktorA badania przeprowadzają doświadczeni gastroenterolodzy – lek. Monika Gapys oraz lek. Edyta Tulewicz-Marti. Serdecznie zapraszamy.

strona   strona

Ustawienia

Czcionka
Kontrast