Masaż w ciąży

 

Wiele osób zastanawia się na tym, czy masaż w okresie ciąży jest dobrym pomysłem. Martwią się, że może on zaszkodzić zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku. Tymczasem jest to jeden z elementów fizjoterapii uroginekologicznej, ukierunkowanej tu na wsparcie w zapewnieniu jak najlepszego przebycia ciąży i połogu.

 

Działanie

Masaż pełni tu rolę relaksacyjno-terapeutyczną. Pozwala bowiem nie tylko poradzić sobie ze zmęczeniem czy zapewnić dobre samopoczucie, ale przede wszystkim niweluje bóle głowy, kręgosłupa (np. odcinka lędźwiowego – wywołane przesunięciem dotychczasowego środka ciężkości), ramion i kończyn dolnych. Skutecznie zmniejsza obrzęki i napięcia, zapewniając jednocześnie stymulację, wzmocnienie i regenerację mięśni przykręgosłupowych oraz poprawę ukrwienia skóry.

Wyróżnić możemy masaż prenatalny (rozluźnienie odpowiednich grup mięśniowych), relaksujący (zwiększenie wydzielania endorfiny), przeciwobrzękowy i kręgosłupa. Można mówić również o drenażu limfatycznym, który poprzez uciskanie okolic węzłów chłonnych usprawnia krążenie limfy i płynów tkankowych.

 

O czym pamiętać

Zabiegi wykonuje się w specjalnych pozycjach ułożeniowych, które zapewniają komfort ciężarnej i maluszkowi. Masaż (delikatne uciskanie i głaskanie) jest bezpiecznym, nieinwazyjnym oraz bardzo przyjemnym rodzajem terapii, wywierającym – poprzez rozluźnienie i relaks – pozytywny wpływ na obojga pacjentów.

Warunkiem efektywnego działanie jest jednak systematyczność oraz odpowiednie kwalifikacje fizjoterapeuty. W Centrum Medycznym doktorA tego rodzaju masażami zajmuje się pani Joanna Badach – absolwentka kierunku Fizjoterapia na Wydziale Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz certyfikowana terapeutka uroginekologiczna z akredytacją Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. Jej doświadczenie, innowacyjne podejście oraz ciągłe poszerzanie wiedzy na kursach tematycznych stanowią najlepszą rekomendację.

 

Masaż w ciąży jest więc przedsięwzięciem bardzo korzystnym z punktu widzenia zdrowia oraz samopoczucia matki i dziecka. Wraz z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami i poprawną pozycją ciała stanowi bardzo dobre przygotowanie do porodu