Klejenie żylaków za pomocą kleju tkankowego
10 lutego 2016 r. minęły 4 lata od chwili, gdy podczas kongresu Amerykańskiego Forum Żylnego w Orlando zaprezentowano pierwsze naukowe doniesienie dotyczące zastosowania kleju tkankowego do zamykania głównych pni żylnych w leczeniu niewydolności żylnej i towarzyszących jej żylaków kończyn dolnych.
Półtora roku później, w czasie konferencji w Bostonie miałem okazje osobiście rozmawiać z twórcami tej metody, poznać jej założenia i sposób wykonania. Po kilkuletniej obserwacji wyników możemy powiedzieć, że jest to jedna z opcji małoinwazyjnego postępowania, cechująca się dużą skutecznością i małą liczbą komplikacji. Potwierdzają to również opublikowane rok temu rezultaty dużego amerykańskiego badania, podczas którego porównywano skuteczność leczenia klejem z wynikami użycia fal radiowych, czyli od dawna stosowanej metody małoinwazyjnej. Praca ta wykazała podobną skuteczność tych zabiegów.
Jakie są specjalne zalety klejenia żylaków w stosunku do zabiegów laserowych czy z zastosowaniem fal radiowych lub pary wodnej?
- Klejenie żył możemy wykonywać u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą nosić pończoch uciskowych po zabiegu, gdyż w przypadku tego rodzaju postępowania nie jest to konieczne. Możemy więc wykonywać takie procedury przez cały rok.
- Z uwagi na brak konieczności podawania znieczulenia do okolicy zamykanej żyły, jest to opcja dla chorych z możliwością uczulenia na jakiekolwiek substancje znieczulające (chociaż są to przypadki skrajnie rzadkie).
Metoda klejenia żylaków klejem tkankowym jest więc kolejnym orężem w rękach flebologii Centrum Medycznego doktorA i – obok innych metod małoinwazyjnych – stanowi dopełnienie oferty dla pacjentów z chorobami żył kończyn dolnych.
W celu dokładnego omówienia wskazań do zabiegu oraz sposobu przygotowania zapraszam do spotkania konsultacyjnego.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją
Centrum Medycznego doktorA pod nr tel. 22 205 08 01