Klejenie żylaków za pomocą kleju tkankowego
10 lutego 2016 r. minęły 4 lata od chwili, gdy podczas kongresu Amerykańskiego Forum Żylnego w Orlando zaprezentowano pierwsze naukowe doniesienie dotyczące zastosowania kleju tkankowego do zamykania głównych pni żylnych w leczeniu niewydolności żylnej i towarzyszących jej żylaków kończyn dolnych.
Problemy z żylakami dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Niestety, są one nie tylko defektem estetycznym, ale również poważnym zagrożeniem dla zdrowia, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować. Jednym z najlepszych patentów na walkę z żylakami jest ich klejenie.
Klejenie żylaków – na czym polega i jakie są zalety tej metody?
Klejenie żylaków Warszawa to bardzo popularny zabieg, który polega na podaniu w zmienioną chorobowo żyłę porcji profesjonalnego kleju, który w kontakcie z krwią skleja poszerzone żyły. Jest to jeden z najszybszych i najbardziej skutecznych sposobów na usunięcie niepożądanych żylaków. Klejenie żylaków skutkuje tym, że w niewydolnych żyłach przestaje krążyć krew, w efekcie czego dochodzi do ich obumarcia. Klejenie żylaków to doskonała alternatywa dla standardowego, chirurgicznego usuwania żylaków. Co istotne, zabieg ten jest bezbolesny i nie wymaga podania znieczulenia, dzięki czemu spektrum jego walorów jest bardzo szerokie. Po wykonaniu zabiegu klejenia żylaków przeważnie nie trzeba nosić pończoch pozabiegowych i jeszcze tego samego dnia można powrócić do normalnej aktywności.
Jak przygotować się do zabiegu klejenia żylaków?
Aby przeprowadzić klejenie żylaków Warszawa, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonanie badań diagnostycznych. Absolutnym fundamentem jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach, dzięki któremu możliwe będzie ocenienie, czy dane żylaki nadają się do klejenia. Jeśli lekarz stwierdzi, że zabieg ten rzeczywiście jest rekomendowany, to należy zadbać o odpowiednio przygotowanie się do niego. Przede wszystkim trzeba ogolić obszar poddawany zabiegowi i zadbać o to, aby nie znajdowały się na nim żadne włoski. Bardzo istotne jest również założenie w dniu zabiegu wygodnej bielizny, która zapewni swobodny dostęp do pachwin. Zabieg klejenia żylaków jest jednak relatywnie prosty, dzięki czemu niemal nigdy nie obliguje on do przesadnie skomplikowanych przygotowań.
Półtora roku później, w czasie konferencji w Bostonie miałem okazje osobiście rozmawiać z twórcami tej metody, poznać jej założenia i sposób wykonania. Po kilkuletniej obserwacji wyników możemy powiedzieć, że jest to jedna z opcji małoinwazyjnego postępowania, cechująca się dużą skutecznością i małą liczbą komplikacji. Potwierdzają to również opublikowane rok temu rezultaty dużego amerykańskiego badania, podczas którego porównywano skuteczność leczenia klejem z wynikami użycia fal radiowych, czyli od dawna stosowanej metody małoinwazyjnej. Praca ta wykazała podobną skuteczność tych zabiegów.
Jakie są specjalne zalety klejenia żylaków w stosunku do zabiegów laserowych czy z zastosowaniem fal radiowych lub pary wodnej?
- Klejenie żył możemy wykonywać u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą nosić pończoch uciskowych po zabiegu, gdyż w przypadku tego rodzaju postępowania nie jest to konieczne. Możemy więc wykonywać takie procedury przez cały rok.
- Z uwagi na brak konieczności podawania znieczulenia do okolicy zamykanej żyły, jest to opcja dla chorych z możliwością uczulenia na jakiekolwiek substancje znieczulające (chociaż są to przypadki skrajnie rzadkie).
Metoda klejenia żylaków klejem tkankowym jest więc kolejnym orężem w rękach flebologii Centrum Medycznego doktorA i – obok innych metod małoinwazyjnych – stanowi dopełnienie oferty dla pacjentów z chorobami żył kończyn dolnych.
W celu dokładnego omówienia wskazań do zabiegu oraz sposobu przygotowania zapraszam do spotkania konsultacyjnego.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją
Centrum Medycznego doktorA pod nr tel. 22 205 08 01