fbpx

Gastroskopia Warszawa | Centrum Medyczne DoktorA

Gastroskopia

(Ezofago-gastro-duodenoskopia) – jest badaniem endoskopowym górnego odcinka przewodu pokarmowego obejmującym badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy.

 

Pacjenci z chorobą przełyku

Gastroskopia WarszawaJednym z najczęściej występujących zaburzeń dotyczących przewodu pokarmowego jest wsteczne zarzucanie soku żołądkowego do przełyku (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy). Zjawisko to występują także w warunkach fizjologicznych, szczególnie po posiłkach. Przechodzi w patologię, jeśli narażenie błony śluzowej przełyku na kwaśną treść żołądkową przekracza wartości prawidłowe. Choroba refluksowa dotyczy bardzo dużej części populacji. Na podstawie danych, szacowanych według sprzedaży leków stosowanych w tej chorobie, uważa się, że choruje na nią ok. 7-10% populacji, mając codzienne bóle związane z chorobą, 20% odczuwających bóle raz w tygodniu, natomiast nawet do 30% osób dorosłych doświadcza dolegliwości powodujących konieczność stosowania leczenia przynajmniej raz w miesiącu. Liczba potencjalnych pacjentów wymagających diagnozowania endoskopowego jest ogromna. Endoskopia przełyku (ezofagoskopia) jest podstawowym badaniem w tej patologii, służy do rozpoznania choroby, a także ustalenia wskazań do leczenia zachowawczego lub operacyjnego.

 

Pacjenci z chorobą żołądka i dwunastnicy

Najczęstszą chorobą występującą w obrębie żołądka i dwunastnicy jest choroba wrzodowa. Jest ona uważana za najważniejszy populacyjny problem medyczny dotyczący obywateli państw wysokorozwiniętych. Szacuje się, że w każdym roku na chorobę wrzodową zachoruje 40000 nowych pacjentów, a 500000 rocznie leczy się z jej powodu. Za pomocą badania takiego jak gastroskopia możliwe jest diagnozowanie choroby wrzodowej oraz leczenie jej powikłań, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego. Niezwykle ważnym jest też możliwość wczesnego rozpoznania raka żołądka, będącego jednym z najczęściej występujących nowotworów w populacji polskiej o częstości występowania wynoszącej ok. 30 nowych przypadków na 100000 osób w populacji mężczyzn i ok. 15 wśród kobiet (jedne z najwyższych wskaźników zapadalności w Europie).

 

Przeciwwskazania do wykonania gastroskopii:

  • świeży zawał serca
  • ostra niewydolność wieńcowa
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • niewydolność oddechowa i krążeniowa
  • tętniak aorty
  • obraz kliniczny ,, ostrego brzucha”

 

Jak przygotować się do badania gastroskopii?

Szanowny Pacjencie, w trosce o jak najlepsze przygotowanie do badania gastroskopii, prosimy o zastosowanie się do poniższych zaleceń.

 

W dniu badania:

  • Jeśli termin zaplanowano w godzinach porannych, w tym dniu od rana NIE NALEŻY jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy. NALEŻY BYĆ NA CZCZO.
  • Jeśli termin zaplanowano w godzinach popołudniowych, wówczas 6-8 godzin przed badaniem NIE NALEŻY nic jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy.
  • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  • Osoby chorujące na cukrzycę sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem oraz poinformować o cukrzycy rejestrację Centrum Medycznego doktora.
  • Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintron, ticlid lub aspiryna, acard, acesan i inne) powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
  • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
  • Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią sposób przygotowania do badania powinny skonsultować z lekarzem.
  • Istnieje możliwość wykonania badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz kierujący na badanie może stwierdzić czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do badania w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, które nie wymaga założenia rurki dotchawiczej. Przygotowanie do badania jest takie samo.
  • Dodatkowe badania nie są konieczne, chyba że lekarz kierujący na badanie gastroskopii zdecyduje inaczej.
  • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
  • Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
  • badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.
  • Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, EKG, echokardiografii. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.

 

Przebiega badania:

Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego. Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta. Czasem podczas zabiegu takie jak gastroskopia podaje się dożylnie leki uspokajające. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik, który badana osoba trzyma zębami do końca trwania badania. Podczas całego badania nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. Powinno się swobodnie i miarowo oddychać. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują zaraz po jej zakończeniu. Czas badania jest indywidualnie zmienny i przeciętnie wynosi kilka minut.

 

Po badaniu:

Przez 2 godziny po badaniu nie należy jeść, pić, palić papierosów i żuć gumy. Natomiast można od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów przez kilka godzin po badaniu.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z rejestracją
Centrum Medycznego doktorA pod nr tel. 22 205 08 01

Gastroskopia Warszawa

Ustawienia

Czcionka
Kontrast